Szwajcarska demokracja w 8 punktach

1. Konstytucja – ludzie głosują tylko nad konstytucją. Wszystkie przepisy niższego szczebla muszą być zgodne z konstytucją – także przedstawiciele mają swobodę tworzenia mniej ważnych przepisów a obywatele pełną kontrolę nad sytuacją. Jeśli rząd/parlament nie wypełnia konstytucji to jest rozwiązywany.

2. Subsydiarność – decyzje podejmowane są na najniższym możliwym poziomie. Ten kto używa/płaci/tworzy daną rzecz/miejsce/wydarzenia – ten decyduje.

3. Konfederacja – każdy kanton jest niezależnym państwem. Kantony dobrowolnie delegują część kompetencji do konfederacji.

4. Inicjatywa Ludowa – łatwy dostęp do referendum na wniosek obywateli.

5. Veto Ludowe – przepis ustalony przez władze może być zatrzymany w referendum. Podpisy pod wnioskiem o referendum są zbierane w czasie vacatio legis.

6. Referendum obligatoryjne – musi być ogłoszone jeśli podpisuje się umowę z innym państwem, przy zmianie konstytucji, itd.

7. Wniosek mniejszości – każda partia w parlamencie ma prawo zrobić referendum. Jeśli dojdzie do zmowy parlamencie to nawet najmniejsza partia może się odwołać do opinii obywateli. Ale z drugiej strony jeśli ta jedna partia niepotrzebnie pofatyguje ludzi do głosowania to sama się skompromituje.

8. Spółdzielczość – podstawowe potrzeby życiowe takie jak jedzenie, konto bankowe, mieszkanie, telewizja, itd. są załatwiane przez spółdzielnie do których każdy może należeć i mieć wpływ na ich działanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.