Referendum ogólnokrajowe w praktyce

Demokracja oznacza władzę ludzi. Obywatele oznajmiają swoją wolę przez referendum. Jak więc wygląda w praktyce nasze prawo do referendum ogólnokrajowego?

Oto przeszkody jakie musi pokonać wniosek o referendum:

1. Obywatele muszą zebrać ogromną liczbę 500 000 podpisów w bardzo krótkim czasie 3 miesięcy. To zbyt wiele – było zaledwie kilka udanych akcji zbierania podpisów. Udało się to jedynie Solidarności, Platformie Obywatelskiej i fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Dla porównania w Szwajcarii wystarczy 100 000 podpisów w 18 miesięcy.

2. Marszałek sejmu może przetrzymać wniosek obywateli przez 2 kadencje a następnie zmielić. Nie ma żadnego terminu ani obowiązku poddania wniosku pod głosowanie.

3. Sejm może ale nie musi zatwierdzić wniosku o referendum.

4. Dopiero wtedy następuje referendum ale żeby było ważne aż 50% uprawnionych musi zagłosować. W Szwajcarii nie ma żadnych progów frekwencji – głosowanie z udziałem trzech obywateli jest ważne i wiążące.

5. Dodatkowo referendum nie może dotyczyć:

  • wydatków i dochodów, w szczególności podatków oraz innych danin publicznych,
  • obronności państwa,
  • amnestii.

Problem w tym, że niemal każda zmiana w prawie ma konsekwencje finansowe więc już pierwszy z tych punktów praktycznie całkowicie blokuje prawo do referendum.

Tak więc w praktyce nie mamy prawa do referendum.

Lista inicjatyw, które zebrały 500 000 podpisów [do zrobienia]:
1999 – Zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju
2023 – obrona lasów państwowych
– Wniosek o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Obywatele zebrali 1 500 000 podpisów. Wniosek został poddany pod głosowanie ale posłowie nie zgodzili się na referendum.
– Wniosek PO o referendum 4xTak. Obywatele złożyli 750 000 podpisów. Marszałek sejmu w ogóle nie poddał wniosku o referendum pod głosowanie. Po upływie dwóch kadencji podpisy obywateli zostały zmielone.

Demokracja oznacza władzę ludu… Demokracja…?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.