Zaproszenie do pracy organicznej budowy społeczeństwa obywatelskiego
Zarówno człowieka jak również społeczeństwo które całe dotychczasowe życie prowadzone było przez swoich rodziców/opiekunów „za rączkę” nie można z dnia na dzień usamodzielnić. Trzeba to robić stopniowo – małymi krokami. Taki pierwszy kroczek proponują grupa zwolenników władzy zwierzchniej. Zadanie nie jest łatwe. Potrzebne jest „wiele rąk”. Zapraszamy do pomocy historycznej akcji wykonania pierwszego kroku w kierunku samodzielności onywateli.
Władza w naszych małych ojczyznach nie jest jednoosobowa. Sprawuje ją Zarząd Samorządu oraz jego Rada. Decyzje podejmuje większość Rady. W skrajnych przypadkach jest to zdecydowana jej większość. Najczęściej jednak włodarze naszych małych ojczyzn mają różne pomysły rozwiązania jej problemów. Jesteśmy narodem indywidualistów a „gdzie dwu Polaków tam trzy różne zdania.” Często się zdarza, że nie ma zgody pomiędzy Zarządem Samorządu a jego Radnymi bądź w samej Radzie różnica głosów pomiędzy większością a jej opozycją jest niewielka. W takim przypadku Zarząd Samorządu oraz mniejszość Rady powinny mieć prawo zarządzić lokalne referendum i zapytać się mieszkańców który wariant, większości czy opozycji, im odpowiada. Takie prawo mieszkańcom samorządów daje Art. 4 pkt. 1 Konstytucji RP „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu„. Aktualnie obowiązujące prawo wykonawcze nie daje Zarządom samorządów oraz radnym opozycji takiego prawa.
Stowarzyszenie www.demokracjabezposrednia.pl oraz partia www.db.org.pl korzystając z zapisu Art. 118 naszej Konstytucji chcą znowelizować rozdział 2 art.9 pkt 1 oraz art. 55 pkt. 1 ustawy o referendum lokalnym z dnia 15 września 2000 roku:
Zapisy obecnie obowiązujące:
Rozdział 2 Referendum przeprowadzane z inicjatywy organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego
Art. 9.
1. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 1c. pkt. 1
Rozdział 8 Tryb przeprowadzania oraz ustalania i ogłaszania wyników referendum
Art. 55.
1. Referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zapisy proponowane:
Rozdział 2 Referendum przeprowadzane z inicjatywy organów wykonawczego bądź stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego
Art. 9.
1. Decyzję o referendum podejmuje organ wykonawczy samorządu z własnej inicjatywy lub na wniosek grupy minimum 1/5 radnych z zastrzeżeniem art. 5 ust. 1c pkt. 1.
Rozdział 8 Tryb przeprowadzania oraz ustalania i ogłaszania wyników referendum
Art. 55.
1. Referendum jest ważne niezależnie od frekwencji wyborczej z zastrzeżeniem ust. 2.
Szanowni Państwo
Jeśli podzielasz nasze przekonanie, że w demokracji obywatele powinni mieć w sprawach wspólnych głos decydujący to prosimy o poparcie inicjatywy. Serdecznie zapraszamy aktywnych zwolenników naszej propozycji do przystąpienia do komitetu organizacyjnego proponowanej OIU. Delarację przystąpienia do pracy organicznej na rzecz władzy zwierzchniej obywateli proszę przesłać na adres OIUkontakt@gmail.com
- Zaloguj się, by odpowiadać
Odpowiedzi
Witam, Dzisiaj został
Witam,
Dzisiaj został rozesłany mail z informacją:
"- Stowarzyszenie Demokracja Bezpośrednia organizuje pod przewodnictwem prof. Andrzeja Piaseckiego Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej nowelizacji ustawy o referendum lokalnym."
Czy w Stowarzyszeniu było głosowanie w tej sprawie ?
Przeczytałam proponowane
Przeczytałam proponowane zmiany, ale nie rozumiem, co one istotnego zmieniają. Czy ktoś mógłby mi to wyjasnić prostym językiem, jak laikowi?
Haniu Zgodnie z zapisem Art.
Haniu
Zgodnie z zapisem Art. 4 naszej Konstytucji my Naród sprawujemy władzę zwierzchnią a naszej ojczyźnie. Jeśli Inwestorowi doradcy/projektanci przedstawią dwa (kilka ) wariantów inwestycji to on jako suweren decyduje który z nich bądzie realizował. Prponowana nowelizacja ma na celu dać praktyczną lekcję mieszkańcom naszych małych ojczyzn bycia suwerenem i sprawowania władzy zwierzchniej a nszym przedstwicielom stworzyć warunki konkurowania na projekty a nie na jałową rywalizacje.
Marku
Formalnie nie było żadnego głosowania na temat proponowanego OIU ale w SDB nie ma zakazu a wręcz obowiązek członków i sympatyków aktywnie działać w kierunku popularyzacji idei DB
Z. Gromada
Czy z tego braku zakazu, a
Czy z tego braku zakazu, a wręcz obowiązku wynika, że inicjatywa jednej osoby może być ot, tak sobie, nazywana inicjatywą Stowarzyszenia ?
Też uważam, że każda
Też uważam, że każda inicjatywa która ma być sygnowana przez stowarzyszenie, powinna być przegłosowana.
Nadal nie potrafiłabym wyjaśnić osobie z ulicy o co chodzi w proponowanej zmianie :( - może jakiś przyklad?