Źródło: http://lmb.lgo.pl/node/38
Budżet Partycypacyjny w Europie
październik 31, 2008 dodany przez bariRodzaje budżetu partycypacyjnego w Europie są niezmiernie różnorodne i ściśle powiązane z wcześniej funkcjonującymi, zakorzenionymi formami angażowania się obywateli i obywatelek w sprawy samorządu. W Porto Alegre, gdzie narodziła się ta koncepcja dysponowania finansami publicznymi ewidentnie wpłynęło to na rozwój demokracji i sprawiedliwości społecznej. Czy podobne efekty są dostrzegane w europejskich eksperymentach? Czy w przypadku starego kontynentu w ogóle można mówić o jednym mechanizmie, czy wszystkie rodzaje budżetu partycypacyjnego łączy jedynie wspólna nazwa? Czy popularność tego rozwiązania to przejaw „politycznej mody” czy przemyślanej strategii zarządzania miastem? Jakie rodzaje budżetu partycypacyjnego możemy wyróżnić na gruncie europejskim, co wpływa na ich taki a nie inny charakter? W jakim kontekście rozwiązanie to przyczynia się do takich pożądanych efektów jak reforma administracji, demokratyzacja sfery publicznej i realizacja zasady sprawiedliwości społecznej? Na te wszystkie pytania próbują odpowiedzieć autorki niniejszego tekstu.
Streszczenie artykułu „Budżet partycypacyjny w Europie – szanse i wyzwania”
YVES SINTOMER, CARSTEN HERZBERG, ANJA RÖCKE
International Journal of Urban and Regional Research 32.1Tłumaczenie i streszczenie Magdalena Chustecka
Artykuł prezentuje główne wnioski z badań porównawczych nad rodzajami budżetu partycypacyjnego w Europie. Badaniami objęto 20 miast, w których funkcjonuje mechanizm uczestnictwa mieszkańców w decydowaniu o wydatkach publicznych
Zrealizowanie1 celu badawczego było możliwe dzięki wprowadzeniu jednolitej metodologii i przyjęciu definicji precyzującej czym jest BUDŻET PARTYCYPACYJNY (BP).
Miejscem narodzin budżetu partycypacyjnego jest brazylijskie miasto Porto Alegre, stolica regionu Rio Grande do Sul. Wprowadzenie tego rozwiązania było możliwe dzięki politycznej woli Partii Pracy. Ugrupowanie to w 1988 roku uzyskało duże poparcie w wyborach lokalnych. Jeszcze w tym samym roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o procedurze współdecydowania mieszkańców o miejskich wydatkach. Funkcjonujący od tego czasu BP przyniósł zauważalne efekty: sprawnie działające struktury samorządu lokalnego, rozwój najbiedniejszych obszarów miasta, poprawę demokratycznych standardów. W ciągu dekady wzmocniło się społeczeństwo obywatelskie, o czym świadczyła rosnąca liczba ludzi przystępujących do stowarzyszeń lub lokalnych inicjatyw. Zachowania klientelistyczne były stopniowo wypierane ze względu na obowiązujące zasady BP: przejrzystość i demokratyczne podejmowanie decyzji przy otwartych drzwiach. Warto jednak podkreślić, że przyczyną sukcesu BP w brazylijskim mieście nie było wyłącznie podejście przedstawicieli władzy lokalnej, ale także wykształcone formy uczestnictwa mieszkańców. Budżet partycypacyjny oparł się zatem na dwóch filarach: zaangażowaniu obywateli i przychylności włodarzy miasta.
(...)
"Budżet partycypacyjny jest narzędziem wzmacniania demokracji, sprawiedliwości społecznej oraz przejrzystej administracji publicznej. Nie jest jednak narzędziem jedynym. Sukces tego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od niezależności politycznej i finansowej samorządu lokalnego. Głównym kluczem do udanej formuły BP w długiej perspektywie jest inicjowanie tego procesu nie tylko „z góry”, ale także oddolnie przez samych obywateli. Dopiero wówczas możemy nieznacznie zbliżać się realizacji idei „inny świat jest możliwy”.
Więcej na: http://lmb.lgo.pl/node/38
W skrócie:
W miasteczku Ingelheim, rada miasta (frakcja Wolni Wyborcy/Freie Wähler) proponuje rozważenie wprowadzenia budżetu partycypacjnego.
Budżet partycypacyjny jest stosowany już ok. 140 niemieckich miastach i gminach. Sprawa zostanie przedyskutowana, możliwości prawne sprawdzone...